جزئیات خبر


نگاهی به تولید انبوه دیوارهای پیش‌ساخته توسط شرکت بتن‌ و ماشین رضوی؛

سازه‌های پیش‌ساخته، پدیده جدید صنعت ساخت‌ و ساز

سازه‌های پیش‌ساخته، پدیده جدید صنعت ساخت‌ و ساز
1395/12/9

سازه‌های پیش‌ساخته سبک، پدیده‌ای جدید در صنعت ساخت و ساز هستند که در بسیاری از کشورها از جمله ایران با استقبال خوبی روبهرو شده است.
دیوارهای پیش‌ساخته خود ایستا می‌توانند جایگزین آجرنماها، پانل‌های فلزی، بلوک‌های گچی و... شوند که همین موضوع حکایت از کاربردهای گوناگون این محصول در صنعت ساختمان دارد. شرکت ساختمانی بتن و ماشین قدس رضوی، از جمله بخش‌های فعال در حوزه تولید دیوارهای پیش‌ساخته خود ایستا است که دستیابی به تولید انبوه این محصول توسط شرکت، فرصتی دست داد تا به شیوه ورود به این عرصه، عملکرد و اهداف پیش روی آن بپردازیم.
همگام با فناوری‌های روز دنیا
با توجه به استراتژی مدون و اهداف از پیش تعیین شده و از طرفی احساس نیاز شرکت ساختمانی بتن و ماشین قدس رضوی و نیز سایر موسسات آستان قدس رضوی به تولید قطعات بتنی، ساخت دیوارهای پیش‌ساخته خود ایستا از ابتدای سال 1394 در واحد تحقیق و توسعه و تولید شرکت در دستور کار قرار گرفت تا با استفاده از تجربیات کسب شده در زمینه تولید تراورس بتنی، نسبت به ایجاد زیرساخت‌های تولید دیوار بتنی خود ایستا اقدام شود.
پس از بررسی و تحقیق از شرکت‌های تولیدکننده در سطح استان و با توجه به تجارب قبلی در زمینه تولید قطعات پیش‌ساخته و نیز دارا بودن امکانات و تجهیزات، نسبت به ساخت قالب و ایجاد ملزومات تولید دیوارهای پیش‌ساخته اقدام شد که این مهم با ساخت روزانه 5 عدد دیوار با ارتفاع 20/2 و طول 3 متر و صورت موازی آغاز گردید.
استفاده از ظرفیت موجود
تولید دیوار پیش‌ساخته خود ایستا توسط متخصصان شرکت بتن و ماشین قدس رضوی با توجه به شناسایی دقیق بازار هدف و استفاده کامل از ظرفیت تولید بتن آماده، مصالح سنگی و تولید قطعات پیش‌ساخته از قبیل تراورس، تیر، ستون‌های تونل برای قطارشهری، رال، باکس و... صورت پذیرفته است. تحقق این مهم باعث شده واحد تولید بتن سنگین و مصالح شرکت در شرایط فعلی رکود حاکم بر بازار بتن، فعال شده و تولیدات داخلی آن به شاخص‌های از پیش تعریف شده نزدیک تر گردد.
دستیابی به تولید انبوه
شرکت بتن و ماشین قدس رضوی در حال حاضر به ظرفیت تولید انبوه دیوارهای پیش‌ساخته رسیده و تاکنون بیش از 2 هزار و 600 عدد از این محصول را تولید کرده است. دیوارهای پیش‌ساخته خود ایستا، بیشتر به منظور حصارکشی و حفظ حریم زمین‌ها و املاک اعم از کاربری کشاورزی و مسکونی استفاده می‌شود.
صرفه اقتصادی
دیوارهای پیش‌ساخته خود ایستا مزایای بسیاری دارند که از جمله برجسته‌ترین ویژگی‌های این نوع دیوارها، اقتصادی و مقرون به صرفه بودن آن در مقایسه با دیوارهای آجری و همچنین روش‌های سنتی و یا صنعتی قبلی است. همین موضوع باعث شده تا یکی از پرطرفدارترین دیوارها به لحاظ فنی و قیمت مناسب به حساب آیند.
یکی دیگر از بارزترین ویژگی این دیوارها، جابجایی در هر زمان و به هر مکان و نیز استفاده چندین باره از آن‌ها است که به این ترتیب می‌توان حداقل تخریب را در ساختمان داشت. علاوه بر این، می‌توان به داشتن عمر مفید بالاتر و عدم هزینه برای تعمیر و نگهداری این دیوارها در سال‌های آتی اشاره کرد که تمامی این مزایا اهمیت و لزوم استفاده از این محصول را در صنعت ساختمان‌سازی بیش از پیش نمایان می‌سازد.
بازارهای هدف
از ابتدای سال 1394 و هم‌زمان با آغاز عملیات ساخت این نوع دیوار در شرکت بتن و ماشین قدس رضوی، این شرکت ضمن عقد قرارداد با معاونت عمران و موقوفات آستان قدس رضوی، بیشترین خدمات تولیدی را به اداره املاک و اراضی آستان قدس رضوی ارایه کرده است.
این دیوارها همچنین در پروژه‌های موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه، سازمان حریم حرم رضوی و نیز چندین پروژه خارج از آستان قدس رضوی به کار گرفته شده است. شرکت ساختمانی بتن و ماشین قدس رضوی در صدد است با توجه به ظرفیت تولید بالا و امکان رقابت با سایر رقبا، گستره بازار فروش این محصول را افزایش دهد.
در راستای اقتصاد مقاومتی
شرکت بتن و ماشین قدس رضوی با سرلوحه قراردادن اهداف سیاست‌های اقتصاد مقامتی، تولید این محصول را در سبد محصولات خود قرار داده است. این مهم باعث شده تا شرکت بتن و ماشین قدس رضوی در کنار سایر رقبای بخش خصوصی که تامین‌کننده دیوارهای پیش‌ساخته برای حصارکشی و حفظ و حراست املاک آستان قدس رضوی بوده‌اند، بیش از پیش مطرح شود؛ تا جایی که با پیشی گرفتن از سایر رقبا، موفق شود تمامی نیازهای آستان قدس رضوی را در پروژه‌های مختلف تامین کند.
394-95

نظر شما